spaghetti, tomatoes, basil

Kulinarne podróże – gdzie zjeść najlepsze dania w Europie?

Spożywanie przepysznych posiłków i ciekawych napoi to najlepsze co może nas spotkać na wypoczynku za granicą. W Europie istnieje wiele krajów i miast, w których można zjeść smaczne i dobre potrawy. Różnorodność kuchni europejskich jest olbrzymia. Podczas pobytu za granicą warto spróbować tamtejszych przysmaków. Gdzie zjeść najlepsze dania w Europie?

Kultowy Paryż we Francji

Kuchnia francuska jest jedną z najlepszych kuchni na świecie. Najwykwintniejsze restauracje na całym globie prawdopodobnie znajdują się w stolicy Francji, czyli Paryżu. W tym mieście jest tak wiele restauracji, że nie trzeba się wybierać do tych najdroższych, aby smacznie zjeść. Wielu francuskich mistrzów kuchni prowadzi restauracje, w których najpopularniejsza kanapka w tym kraju, czyli Croque Monsieur potrafi być podana jako kulinarne arcydzieło. Ponadto wspaniałe i aromatyczne wina francuskie są jednymi z najlepszych na świecie i trzymają bardzo wysoki poziom. W Paryżu posiłek zazwyczaj składa się z trzech części. Na samym początku klientom serwowana jest przystawka w postaci sera camembert, naleśników czy aromatycznej i odświeżającej sałatki. Na danie główne często podawane są steki z różnymi dodatkami. Warto zaznaczyć, że sosy francuskie są najlepsze na całym świecie i dodawane są do różnych mięs, warzyw, ryb i owoców morza. Goście na samym końcu częstowani są deserem, którym zazwyczaj są tarty owocowe lub lody. Bardzo często zamawiane przez klientów w restauracjach paryskich są również wędzone śledzie w oleju z dodatkiem ziemniaków lub krwiste nerki cielęce we francuskim sosie musztardowym. Dla wielbicieli owoców morza polecane są ślimaki w sosie czosnkowym czy małże w zalewie winnej. Kuchnia francuska jest bardzo ciekawa i różnorodna i każdy znajdzie tu dla siebie potrawę.

Rzym i Florencja we Włoszech

Rzym jest jednym z najbardziej popularnych kierunków kulinarnych we Włoszech. W restauracjach rzymskich często podaje się smażone filety dorsze nazywane filetti de baccala, makaron z serem pecorino romano (pasta cacio e peppe) czy spaghetti carbonara. Wielu turystów zamawia również lokalne pizze. W kuchni rzymskiej często przyrządzane są również karczochy. Z tych warzyw powstaje wiele ciekawych potraw np. alla romana, czyli duszone w wodzie z oliwą czosnkową i miętą. Wielbiciele podrobów również będą zachwyceni, ponieważ również można zamówić wiele potraw z ich zawartością. Przed głównym daniem podawane są antipasti, które są przekąskami przed daniem głównym. Zazwyczaj antipasti podawane są w formie pieczonych kawałków chleba z kaparami, a także jako ostrygi czy sery zatopione w oliwach i ziołach. Innym ciekawym wyborem jest Florencja, która leży w Toskanii. To prosta i ciekawa kuchnia, która korzysta z podstawowych składników. Najczęściej w daniach można znaleźć chleb, mięso, ryby, sery, warzywa i zioła. Wszystkie te produkty często zakrapiane są oliwą. We Florencji znajduje się wiele knajp i restauracji, które oferują przepyszne posiłki w korzystnych cenach. Popularna w tym mieście jest szczególnie bruschetta z pomidorami. Jesienią wielu mieszkańców i turystów zamawia fettuntę, czyli grzankę z oliwą i solą. Innymi popularnymi daniami są również naleśniki po florencku ze szpinakiem i serem, a także zupa toskańska riollita, w które znajduje się włoszczyzna, cebula, chleb i jarmuż toskański. Ponadto koniecznie każdy powinien spróbować przepysznego włoskiego, toskańskiego wina.