komputer

Jak wybrać idealny komputer do obróbki zdjęć

Wykonanie idealnego zdjęcia jest wręcz niemożliwe. Jednak można dokonać niewielkiej korekty, dzięki czemu ukazanie pewnych elementów i detali na fotografii nie będzie stanowić żadnego problemu. Pomocny w tym będzie komputer, który staje się nieodłącznym narzędziem pracy każdego fotografa. Chcąc kupić komputer do obróbki zdjęć, pod uwagę należy wziąć kilka elementów.

Laptop czy komputer?

To jedno z podstawowych pytań. Odpowiedź będzie definiowała dalsze decyzje, które będą podejmowane na etapie zakupu. Obydwa te rozwiązania mają swoje wady, jak również zalety, które należy rozsądzić zgodnie ze swoimi indywidualnymi potrzebami.

Laptop jest w stanie zapewnić większą mobilność, która przydaje się osobom, jakie często pracują na wyjazdach. Zawsze będzie można zgrać zdjęcia, niezależnie od tego, w jakim dokładnie miejscu będzie się przebywać. Jednak to komputer jest w stanie zapewnić użytkownikom większą ergonomię pracy, m.in. przez możliwość ustawienia monitora na wysokości swoich oczu.

Co ciekawe, wbrew pozorom to dobry laptop może okazać się większym obciążeniem finansowym dla fotografa niż zakup komputera.

Uniwersalne środowisko pracy

Pomimo tego, że wiele osób z pożądaniem patrzy na Macbooki, które zalicza się do kategorii produktów luksusowych, to narzucają one pewne ograniczenia na użytkowników. Takie ograniczenia, które w przypadku fotografa, w ogóle nie powinny wchodzić w grę. To dlatego należy uważać na sprzęt, który pomoże stworzyć uniwersalne środowisko pracy. Chodzi tu dokładnie o te sprzęty, jakie wyposażone są w Windows. Ma on bowiem te zalety, że daje możliwość stworzenia dowolnej konfiguracji, jaka tylko będzie odpowiadała użytkownikowi. W tym właśnie względzie nieco tańsze komputery/laptopy przewyższają iMac nawet. Nie można także zapomnieć o tym, że sprzęt z Windowsem można w dowolny sposób konfigurować, dzięki czemu można stworzyć idealne miejsce do pracy, które będzie w stanie sprostać oczekiwaniom użytkowników.

O czym nie można zapomnieć?

O podzespołach, które stanowią centrum każdego komputera. Pod uwagę należy wziąć następujące elementy:

  • procesor – odpowiedzialny za wydajność. Wśród polecanych procesorów, które faktycznie mogą sprawdzić się w przypadku pracy fotografa, można wymienić: Intel Core z grupy i5 oraz i7, AMD z grupy Ryzen.
  • pamięć RAM – takim minimum wydaje się 8GB. Chociaż są tacy fotografowie, którzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że lepszą propozycją okaże się 16 GB lub 24 GB, dzięki czemu możliwe będzie jednoczesne przechowywanie większej ilości zdjęć.
  • dysk – SSD lub HDD? Obydwie wersje są dobre, ale w zdecydowanej większości przypadków SSD (nazywany półprzewodnikowym) jest górą, ponieważ zapewnia lepszą stabilność, a także cichą pracę.
  • złącza – to właśnie ich obecność będzie w stanie sprawić, czy fotograf będzie w stanie poradzić sobie ze zgraniem zdjęć na komputer. Takim minimum w tym przypadku jest port UB 3.0. Przyda się także czytnik kart pamięci, który może nie jest często używany, ale jego obecność jest wskazana.