fit

Jak być fit i dlaczego to takie trudne? Błędy, których nie zauważasz

Ile już prób zadbania o zdrowie odeszło w zapomnienie?

Miesięczne wyzwania, plany treningowe, czy karnet na zumbę, który teraz zbiera kurz na półce?Każdy z nas bez wątpienia słyszał choć raz o negatywnych skutkach braku ruchu. W magazynach lub w internecie znaleźć można setki sposobów na zgrabną sylwetkę. Kolorowe zdjęcia w social mediach próbują nas przekonać do codziennych aktywności. Skoro z każdej strony jesteśmy atakowani reklamami dietetyków i trenerów, widzimy obiecujące rady i zdjęcia uśmiechniętych modelek, dlaczego większości społeczeństwa tak trudno o siebie zadbać? 

Tym razem zadbaj o siebie

Żyjemy w czasach, kiedy od człowieka wymaga się zbyt wiele. Dajemy sobie za mało zrozumienia, próbując wykrzesać z siebie sto procent każdego dnia aby nie zaniedbać swoich obowiązków. W tym wszystkim zaniedbujemy jednak to co najważniejsze – samych siebie. Zapominamy o tym, że to my sami jesteśmy motorami napędzającymi codziennie czynności, a do działania potrzebujemy zdrowego ciała i umysłu. W ciągu całego dnia nasze umysły pracują na pełnych obrotach, atakowane są wieloma bodźcami. Po takim psychicznym maratonie jedyne o czym marzymy, to relaks. Praktykujemy go za pomocą lampki wina, fast foodów lub zwyczajnie oczyszczamy umysł przy telewizji do nocy – bo przecież należy nam się chociaż “chwila dla siebie”. Jest to szybki sposób na odreagowanie codzienności, jednak nie widzimy tego, że w ten sposób koło się zapętla. Każdego dnia jesteśmy coraz bardziej zmęczeni, mniej wydolni, brakuje nam chęci i energii, a przede wszystkim – motywacji. Szukamy łatwych i szybkich rozwiązań, takich jak krótki sen czy gotowe posiłki. Kiedy mamy w końcu moment wytchnienia wolimy odpocząć zamiast zabierać się za dbanie o kondycję. 

Fitness- czyli tarcza przed utratą zdrowia. 

Niestety, jest to tylko kwestia czasu, nim nasze ciało odmówi nam posłuszeństwa i zaczną pojawiać się problemy ze zdrowiem. Nasze mięśnie przestaną pracować i utrzymywać ciało w odpowiedniej pozycji. Klatka piersiowa się zamknie, plecy zgarbią, ramiona skierują do przodu, pośladki i brzuch całkowicie się rozleniwią. Wzrośnie ryzyko powstania nowotworu, cukrzycy oraz chorób sercowo-naczyniowych. Aby tego uniknąć potrzebna będzie codzienna dawka aktywności fizycznej. 

Fitness jest świetnym wyborem dla każdego z nas. Dzieli się on na wiele kategorii, takich jak treningi wydolnościowe, wytrzymałościowe i wzmacniające, dzięki czemu każdy może wybrać odpowiadającą mu formę aktywności. Warto jednak korzystać ze wszystkich aby za pomocą wielu bodźców jeszcze lepiej wzmocnić nasze ciało.

Przełam błędne koło

Skoro każdy z nas wie co należy zrobić aby o siebie zadbać, dlaczego nadal tak trudno nam to zrobić? Problem leży u podstaw. Musimy przełamać to błędne koło. W jaki sposób to zrobić, aby zmienić nawyki na dobre? Nie zmienimy swojego zdrowia ani sylwetki w jeden dzień, tydzień, czy nawet miesiąc. Dbanie o siebie to styl życia, którym należy zastąpić ten dotychczasowy, niezdrowy tryb i trzeba to zmieniać każdego dnia. 

Pierwszym, najczęściej popełnianym błędem jest chęć zmienienia wszystkiego na raz. Nawyki wyrabia się tygodniami. Szacuje się, że średni czas na wyrobienie nawyku wynosi 66 dni, wszystko jednak zależy od nas samych. Nie jesteśmy w stanie zmienić wszystkich naszych codziennych nawyków przy pomocy jednej chwili natchnienia. Motywacja jest ulotna, dyscyplina pozostaje. Zastanów się, czy o poranku musisz zmuszać siebie do umycia zębów? Nie, robisz to automatycznie, bo to Twój nawyk. Pozwól sobie aby dbanie o zdrowie stało się twoją rutyną. Po drodze potkniesz się wiele razy, najważniejsze aby to nie przekreśliło twojej dotychczasowej pracy. 

Drugim, bardzo częstym błędem jest myślenie “wszystko albo nic”. Zapominamy o tym, że okazjonalne zjedzenie fast foodu jest w porządku, jeśli na co dzień dbamy o zdrową dietę. Nie pozwalamy sobie na dzień odpoczynku pomimo zmęczenia, jakby ten jeden dzień mógł przekreślić miesiące treningów. We wszystkim musimy zachować balans, dopiero ta równowaga da nam siłę aby działać. 

Nie masz sił aby wprowadzić regularne aktywności do swojego życia? Oto 4 rady, które pomogą Ci postawić krok w kierunku zdrowia.

  1. Higiena snu – często tak zaniedbana, mimo kluczowej roli jaką odgrywa w naszym organiźmie. Aby mieć siłę na dobry i owocny trening musimy być odpowiednio wypoczęci. Niestety, drzemka przy serialu się nie liczy. Sen powinien trwać około 6-8 godzin. Wiele osób nie dba o to aby pomieszczenie miało świeże powietrze, odpowiednią temperaturę, ciemność i ciszę a to właśnie te czynniki wpływają na jakość naszego wypoczynku. Jeśli masz problem z zaśnięciem pomogą ci praktyki wyciszające, jak medytacja, joga, ciepła kąpiel lub muzyka relaksacyjna. 
  2. Odpowiednio zbilansowane posiłki. Niestety, wciąż panuje przekonanie, że zdrowa dieta to jedzenie sałatki i popicie jej sokiem. Jest to poważny błąd.  Nasz organizm potrzebuje do działania również tłuszczy oraz białka. Zadbaj o to aby twoja dieta była zróżnicowana, dzięki temu unikniesz niedoborów. Nie musisz unikać węglowodanów, odpowiednio skomponowane posiłki mogą zapewnić Ci sporo energii do działania.
  3. Nie spiesz się. To maraton, nie sprint. Nie zmienisz nawyków w tydzień, nie ma więc potrzeby robić 2 treningów dziennie. Wystarczy, że powoli będziesz wprowadzać drobne zmiany, takie jak spacer i 2-3 zajęcia fitness w tygodniu. Nie masz czasu na siłownie? Zrób to w domu. Wolisz aktywności na świeżym powietrzu? Nic nie stoi na przeszkodzie. Dyscyplina zaowocuje długotrwałymi efektami. Pozwalaj sobie na chwilę wytchnienia, jeśli twój organizm właśnie tego potrzebuje. Takie pauzy mogą dać Tobie dalszą motywację do działania.
  4. Dbaj o swoje nawodnienie. Nasz organizm składa się głównie z wody,potrzebuje ciągłego nawadniania jeśli ma funkcjonować prawidłowo. Nie doprowadzaj do odwodnienia i każdego dnia kontroluj ilość spożytych płynów.