Praca w towarzystwach ubezpieczeniowych – jak rozpocząć karierę?

Dla osób, które szukają stabilnego zatrudnienia, praca w branży ubezpieczeniowej może okazać się dobrym wyborem. Szczególnie gdy odznaczają się wysokimi umiejętnościami interpersonalnymi, wzbudzają poczucie zaufania, są profesjonalne, odpowiedzialne i nastawione na rozwój. Jak rozpocząć karierę w tej dziedzinie? Jakimi kwalifikacjami należy się wyróżniać?

Wykształcenie i kwalifikacje osób pracujących w ubezpieczeniach

W pracy osób oferujących ubezpieczenia ważne jest posiadanie wiedzy z zakresu prawa, ekonomii i finansów, dlatego przewagę konkurencyjną mogą mieć osoby, które studiowały na kierunkach związanych z tymi dziedzinami. Jednak wykształcenie kierunkowe nie jest wymagane. Rozpocząć karierę w tej branży mogą również kandydaci bez kwalifikacji, by kształcić się i zdobywać doświadczenie już po zatrudnieniu.

Osoby, które chcą pracować jako agenci ubezpieczeniowi, muszą mieć wykształcenie co najmniej średnie. Wymagane jest także zaświadczenie o niekaralności. Planując karierę w tym obszarze, należy zgłosić wniosek o wpisanie do rejestru agentów ubezpieczeniowych. Towarzystwo ubezpieczeniowe, do którego zostanie się zgłoszonym, dostarcza materiały niezbędne do przygotowania zawodowego – mogą być w formie online na platformie e-learningowej. Dzięki nim można zdobyć wiedzę potrzebną do przyszłej pracy, którą potwierdzi zdanie egzaminu KNF.

Jak rozpocząć karierę w tej branży?

Po uzyskaniu licencji KNF agent ubezpieczeniowy dysponuje odpowiednią wiedzą produktową, zna charakterystykę branży i może sprzedawać polisy danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Można pracować jako agent wyłączny lub być pracownikiem multiagencji – prowadzić obsługę klientów, udostępniając możliwość wyboru spośród ofert wielu towarzystw ubezpieczeniowych, z którymi się współpracuje.

Karierę w tym sektorze warto rozpocząć od poznania firm ubezpieczeniowych w swoim regionie. Czytając opinie aktualnych i byłych pracowników, które są dostępne na stronie portalu GoWork.pl, można wiele się dowiedzieć na temat warunków zatrudnienia i atmosfery panującej w danym zespole. W serwisie z ogłoszeniami nie brakuje atrakcyjnych ofert zatrudnienia.

Możliwości rozwoju kariery zawodowej

Rozpoczynając karierę zawodową, warto zastanowić się nad jej rozwojem, rozszerzeniem kwalifikacji i możliwościami, jakie stwarza dana branża. W przypadku ubezpieczeń istnieje kilka opcji, ku którym można dążyć, np. awans na managera ds. ubezpieczeń, objęcie stanowiska analitycznego, zostanie aktuariuszem, czy założenie własnej multiagencji.

Warto dodać, ze w branży ubezpieczeniowej mogą pracować nie tylko agenci ubezpieczeniowi, ale zapotrzebowanie jest również na m.in. rzeczoznawców, specjalistów ds. marketingu, czy osób z branży IT.

Cechy dobrego agenta ubezpieczeniowego

Dobry agent ubezpieczeniowy musi być skutecznym sprzedawcą. Warto wspomnieć, że od zaangażowania zależą jego zarobki. System prowizyjny zachęca do aktywnego poszukiwania klientów, a żeby budować trwałe relacje i wzbudzać zaufanie, a także być postrzeganym jako profesjonalista, należy ciągle aktualizować wiedzę. Ponadto osoby na tym stanowisku powinny odznaczać się empatią, umieć słuchać, doradzać i rozumieć potrzeby klienta.

To praca, która dzięki elastycznej formie zatrudnienia daje poczucie wolności. Osoby, które są nastawione na cel, ambitne i dysponują odpowiednimi kwalifikacjami, mogą osiągać atrakcyjne zarobki i czuć się spełnione.