Jak spodnie antyprzecięciowe chronią użytkownika?

Jeśli ktoś pracuje z ostrymi materiałami, to będą mu potrzebne odpowiednie środki ochrony osobistej w celu uchronienia się przed skaleczeniem, czyli przykładowo spodnie antyprzecięciowe. Pracodawca jest zobowiązany do przestrzegania zasad BHP, w przeciwnym razie naraża się na problemy, między innymi na nałożenie kary grzywny.

W jaki sposób działa odzież antyprzecięciowa?

Praca z ostrymi narzędziami wymaga odpowiedniego zabezpieczenia, aby nie doszło do wypadku tragicznego w skutkach. Spodnie do pracy ze szkłem mają różną klasę ochrony antyprzecięciowej, co należy mieć na uwadze przy wyborze, aby dobrać właściwą odzież do konkretnego stanowiska pracy, wykonywanych obowiązków zawodowych. W odzieży antyprzecięciowej znajdują się specjalne włókna, pod warstwą materiału wierzchniego. Mogłoby się wydawać, że będą uwierać, ale w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Włókna aramidowe cechuje duża odporność na przecięcie, co przekłada się na wysoką skuteczność.

Są one ułożone na sobie warstwowo, w zależności od producenta odzieży antyprzecięciowej może być to nawet 9 warstw włókien. Ich zadaniem jest blokowanie ostrza, aby nie przebiło się ono przez materiał i nie dotarło do skóry, czyli nie wbiło się w nią. Rozwiązanie to ma ogromne znaczenie w przypadku pracy z maszynami z ostrzami, przykładowo piłą łańcuchową. Jeśli ma się założone spodnie ochronne, to rozpędzona piła wkręci się w długie włókna, okręcą się one na około bębna napędowego i dojdzie do zatrzymania mechanizmu, przez co przestanie stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.

Uniwersalna odzież antyprzecięciowa 1 klasy

Najczęściej wybór pada na odzież antyprzecięciową pierwszej klasy, bo spełnia należycie swoje zadanie, chroni przed różnymi wypadkami, o które niestety łatwo podczas wykonywania obowiązków zawodowych przykładowo jako pilarz lub szklarz. Nie jest prawdą, że trzeba mieć jak najwyższą klasę ochrony antyprzecięciowej, aby być skutecznie zabezpieczonym przed ostrzem. Najlepiej postawić na sprawdzone rozwiązania, uniwersalne, zapewniające ochronę i jednocześnie komfort.

Trzeba liczyć się z tym, że im wyższa będzie klasa antyprzecięciowa, tym cięższa stanie się odzież. Wynika to z tego, że konieczne staje się stosowanie większej ilości włókien, a wraz ze wzrostem ich ilości rośnie także waga ubrania. Wystarczające będą spodnie antyprzecięciowe pierwszej klasy, nie dojdzie do przecięcia materiału na wylot. O odzieży antyprzecięciowej drugiej i trzeciej klasy warto pomyśleć w przypadku korzystania z pił łańcuchowych, które uzyskują duże prędkości, można liczyć na zwiększone bezpieczeństwo.

Komentarz