Rolety rzymskie czy zasłony – proste wskazówki co wybrać.

Udekorowanie czy przesłonięcie okna, by ograniczyć dostęp światła słonecznego, a także szkodliwego promieniowania UV jest ważne latem. Z kolei zimą tkaniny w oknach stanowią swego rodzaju ochronę i dodatkową izolację termiczną. Wśród wielu rozwiązań do wyboru jako dekoracje zaciemniające są rolety rzymskie lub zasłony. Na które warto się zdecydować?

Rolety rzymskie – jakie są ich mocne strony? 

Przede wszystkim rolety rzymskie łączą funkcjonalność klasycznych rolet z estetyką zasłon. Są bowiem wykonane z tekstylnych materiałów nawiniętych na obciążnik oraz szynę i wyposażone w system otwierania za pomocą łańcuszka. Można mocować je do sufitu, ściany czy bezpośrednio do okna za pomocą haczyków czy uchwytów. Nie wymagają zatem stosowania karnisza, co w wielu przypadkach jest wygodne, gdyż nie trzeba go montować tam, gdzie nie ma na to zbyt dużo miejsca. Rolety rzymskie mogą być stosowane zarówno na małych, jak i dużych oknach czy nawet oknach o nietypowych kształtach, wystarczy wybrać rolety rzymskie na wymiar i odpowiedni sposób mocowania. W przeciwieństwie do tradycyjnych rolet, tkaninę tworzącą roletę można zdjąć i wyprać, co jest na pewno dużą zaletą. Rolety rzymskie są stworzone z tkanin zasłonowych, zaciemniających, stąd są bardzo praktyczne. Można regulować ich wysokość, a także tworzyć efektowne drapowania.  

Gdzie lepiej sprawdzą się zasłony i czym się charakteryzują? 

Bez wątpienia tam, gdzie przestrzeń jest duża, a do tego przeszklenia zajmują całą ścianę bądź są większe niż standardowe, lepszym wyborem będą zasłony, które mogą sięgać do samej ziemi. Stanowią element dekoracyjny przestrzeni. Trzeba jednak pamiętać, że zajmują więcej miejsca od rolet i są podatne na działanie wiatru. Nie przylegają tak ściśle do okna, a ich montaż wymaga zastosowania karnisza czy też szyny sufitowej do zabudowy. Zasłony mogą mieć różny stopień przezierności i pod względem designu są bardzo różnorodne. Można zdecydować się na modele wykonane z batystu przypominającego len, poliestru o strukturze weluru, czy też velvetu, ale i bawełniane. Zasłony mogą zaciemniać pomieszczenie nawet w 100%, ale można wybrać i takie, które przepuszczają nawet 50% światła.          

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę decydując pomiędzy wyborem zasłon lub rolet rzymskich?   

Kwestią istotną przy podjęciu decyzji jest na pewno cena. Rolety rzymskie, które wykonane są z grubych tkanin typu blackout, szyte na wymiar, są często droższe od zasłon, choć wszystko zależy od wymiaru oraz rodzaju materiału. W przypadku zasłon dodatkowo należy zapłacić za wykończenie czy taśmę marszczącą. Na pewno do mniejszych pokoi lepiej sprawdzą się rolety rzymskie. Z kolei do dużych, reprezentacyjnych salonów odpowiednie będą zasłony. Bez wątpienia rolety rzymskie mają bardziej nowoczesną formę i design. Zasłony są z kolei bardziej odpowiednie do stylistyki tradycyjnej czy glamour, gdzie stawia się na długie, powłóczyste tkaniny, często opierające się na podłodze. Gdy szuka się bardziej eleganckiego, a jednocześnie praktycznego rozwiązania do kuchni czy łazienki, to zamiast tradycyjnej rolety, lepiej wybrać roletę rzymską. Z przyczyn praktycznych zasłony w tych miejscach się nie sprawdzą, gdyż utrudniają utrzymanie w czystości podłogi, są narażone na zawilgocenie, a jednocześnie zajmują sporo miejsca. Obsługa rolet rzymskich jest prosta i choć ich zdejmowanie ze stelaża początkowo może być trudne, to jednak z czasem można nabrać wprawy. Rolety bez problemu zmieścicie w bębnie pralki, a z długimi i ciężkimi zasłonami bywa różnie, co także trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze.