Jakie są konsekwencje upadłości gospodarczej?

Upadłość gospodarcza jest terminem używanym w kontekście niewypłacalności przedsiębiorstwa lub osoby prowadzącej działalność gospodarczą. To proces, w którym dłużnik, który nie jest w stanie spłacić swoich zobowiązań finansowych, ogłasza swoją niewypłacalność, a to prowadzi do wszczęcia postępowania upadłościowego. Jakie są konsekwencje ogłoszenia upadłości? W jaki sposób przeprowadza się ten proces?

Dlaczego może nastąpić upadłość gospodarcza?

Przyczyn upadłości gospodarczej może być kilka. Najczęściej spotykane to złe zarządzanie, czyli podejmowanie narażających firmę na straty decyzji biznesowych oraz niewystarczające kompetencje zarządu. Często są to również przyczyny zewnętrzne, jak zmiana sytuacji na rynku – w tym nowe regulacje prawne, pojawienie się nowszych, bardziej preferowanych przez konsumentów rozwiązań czy kryzys w danej branży – lub po prostu zbyt silna konkurencja, prowadząca do zmniejszenia przychodu i zysków.

Aby zaistniała upadłość gospodarcza, biznes musi mieć swoich wierzycieli. Ogłoszenie bankructwa firmy nie zwalnia z konieczności uregulowania zaległych opłat. Po ogłoszeniu upadłości syndyk, czyli osoba wyznaczona przez sąd, przejmuje kontrolę nad majątkiem firmy (jest to wówczas masa upadłości) i sprzedaje go, aby spłacić wierzycieli. Równocześnie ogłoszenie upadłości gospodarczej powoduje zawieszenie postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych.

Decyzja o postawieniu działalności w stan upadłości ma również konsekwencje dla gospodarki. Likwidacja biznesu wiąże się ze zwolnieniem pracowników, co powoduje lokalny wzrost bezrobocia. To z kolei wpływa na gospodarkę w danym regionie, a także ilość dostępnych towarów lub usług na rynku. Efektem domina może także dojść do upadku innych przedsiębiorstw, zwłaszcza, jeśli upadły biznes zaliczał się do ich większych dostawców.

Na tym nie koniec – brak płynności finansowej upadłego biznesu odczuwają także jego wierzyciele. Choć z masy upadłości syndyk pozyskuje środki na spłatę należnych im wierzytelności, nie ma gwarancji, czy zostaną one całkowicie zaspokojone. Masa upadłości może nie być wystarczająca do pokrycia wszystkich długów firmy znajdującej się w stanie upadłości. Trzeba jednak zauważyć, że w niektórych przypadkach zarząd kończącej działalność firmy może zostać pociągnięty do odpowiedzialności osobistej za powstałe długi.

Jak wygląda postępowanie upadłościowe?

Aby została ogłoszona upadłość gospodarcza, należy złożyć wniosek o jej ogłoszenie. Właściwym do tego miejscem jest sąd działający na terenie, którym firma ma swoją siedzibę, można także dokonać tego online. W dokumencie takim musi zostać złożone wyjaśnienie przyczyny upadłości, a także wykaz majątku firmy wraz z jego szacunkową wyceną oraz spis wszystkich nieuregulowanych wierzytelności.

Po rozpoczęciu procedury, sąd ogłaszający upadłość wzywa wierzycieli do zgłaszania przysługujących im wierzytelności. Po ich zebraniu i wykonaniu planów podziału, stwierdza się zakończenie postępowania upadłościowego. Istnieje również możliwość umorzenia postępowania w przypadkach braku majątku na pokrywanie kosztów postępowania i braku zaliczek od wierzycieli. Przepisy prawa upadłościowego określają przypadki, w których dochodzi do umorzenia postępowania, gdy nie będzie ono przeprowadzone w całości.

Wszystkie decyzje w kwestiach związanych z ogłoszeniem upadłości podejmuje sąd – zaczynając od wyznaczenia syndyka, kończąc na ogłoszeniu zakończenia postępowania.

Pomoc w uniknięciu upadłości gospodarczej

Jeśli rozważasz zamknięcie prowadzonej działalności na skutek licznych problemów, zgłoś się do nas. KMR Restrukturyzacje to kancelaria, która powstała właśnie po to, aby pomagać w takich sytuacjach. Przeanalizujemy sytuację i być może da się znaleźć sposób na restrukturyzację, która pozwoli uniknąć upadłości? A może zastosujemy pre-pack?

Z przyjemnością podejmiemy współpracę, która pozwoli uniknąć upadłości lub – gdy nie będzie to możliwe – zadbać o to, aby jej skutki były złagodzone. Skontaktuj się z nami już dzisiaj!