Ile żyją ślimaki? Ciekawa wiedza na temat tych fascynujących zwierząt
Ślimaki (są inaczej określane również, jako Gastropoda). Nazywa się nimi gromadę zwierząt, które występują w rodzinie mięczaków. Ślimaki uchodzą za najliczniejszą, ale zarazem na bardzo zróżnicowaną gromadę mięczaków, a ich podtyp to muszlowce. Szacuje się, że w chwili obecnej na całym świecie żyje ponad 105 000 gatunków. Należy także dodać, że duża część ślimaków żyje przede wszystkim w morzach. Około 10 000 rodzajów ślimaków zamieszkuje wody słodkie, z kolei aż 25 000 gatunków, uważa się za ślimaki żyjące na lądzie. Jeżeli chodzi o terytorium naszego kraju to trzeba zaznaczyć, że żyje tutaj aż 221 gatunków. Do ślimaków tych zalicza się sześć rodzajów ślimaków morskich, ale również czterdzieści pięć rodzajów słodkowodnych oraz sto siedemdziesiąt rodzajów lądowych.
Wpływ czynników środowiskowych na długość życia ślimaków
Jeżeli chodzi o kwestię długości życia ślimaka to należy zaznaczyć, że może on żyć średnio od dwunastu miesięcy do nawet czterech lat, a tylko kilka rodzajów ślimaków ma możliwość przeżycia dłużej niż dziesięć lat. Takie zróżnicowane okresy życia można przede wszystkim argumentować tym, że w największej mierzy wpływ na to zjawisko ma środowisko. Występuje kilka czynników, których występowanie, bądź też brak występowania w sposób znaczący może wpłynąć dla długość życia ślimaka.
- Temperatura wody znajdująca się w akwarium. Idealna temperatura wody w akwarium, w którym przebywa ślimak powinna wynosić nie mniej, niż w 23 stopnie Celsjusza, natomiast temperatura taka jednocześnie nie powinna przekraczać 27 stopni. Trzeba bowiem mieć na uwadze to, że środowisko, które będzie zbyt zimne, bądź też zbyt gorące, będzie w sposób negatywny wpływało na życie ślimaków powodując ich szybsze zużycie.
- Twardość wody. Woda, która znajduje się w akwarium musi wykazywać twardość nie mniejszą niż osiem jednostek, aczkolwiek nie powinna przekraczać piętnastu jednostek. Woda, która będzie zbyt miękka wraz z upływem czasu będzie przyczyniała się do zniszczenia powłoki wapiennej mięczaków.
- Kwasowość wody. Kwasowość wody w akwarium powinna wynosić siedem, bądź osiem jednostek. W wodzie nie powinna występować zbyt duża różnica jednostek, od podanych wartości, ponieważ taka sytuacja będzie przyczyniała się do obumierania ślimaków.
- Odżywianie. Ślimaki są zwierzętami, które potrzebują wapnia, aby móc normalnie funkcjonować. Bowiem to właśnie wapno przyczynia się do tworzenia ich muszli. Dlatego też należy pamiętać, aby włącz w dietę tych zwierząt przede wszystkim porcje świeżych warzyw, jak również różnych witamin, które bez problemu można zakupić w wielu specjalistycznych sklepach.
- Relacje z innymi zwierzętami znajdującymi się w akwarium. Trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, aby ze ślimakami nie umieszczać zwierząt, które będą wśród nich poszukiwały swego pożywienia. Bowiem działanie takie w sposób negatywny wpłynie zarówno na eliminacje siedlisk ślimaków w naszym akwarium, ale dodatkowo przyczyni się do negatywnego wpływu na inne osobniki, które będą miały szczęście uniknąć takiego tragicznego losu.
- Związek występujący pomiędzy innymi ślimakami. Ślimaki charakteryzują się tym, że niezwykle źle znoszą samotność. W związku z tym, jeżeli decydujemy się na hodowanie tych zwierząt to najlepiej już od samego początku zacząć od kilku ślimaków jednocześnie. Jest to niezwykle istotne, ponieważ zwierzęta te lubią komunikować się z własnym gatunkiem.
Przykłady czasu życia różnych gatunków ślimaków
Na naszej placecie żyje ponad 100 tysięcy różnorodnych gatunków ślimaków. Poniżej zostały opisane jedne z głównych typów, które od wieków pojawiają się w sztucznych zbiornikach, a zarazem charakteryzują się tym, że ich pielęgnacja jest dość prosta.
Ślimaki wodne
- Ślimak tygrysi / neretina. Charakteryzują się tym, że ich średnia długość życia wynosi około 4 lata. Ślimaki tygrysie preferują życie w twardej wodzie. Z kolei swą nazwę zawdzięczają przede wszystkim niezwykłemu kolorowi. Ślimak tygrysi funkcjonuje dzięki glonom, ponieważ głównymi glonami się żywi, jak również nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Gdy posiadamy takiego ślimaka w domu, musimy mieć świadomość, że będzie on w stanie wyczołgać się z akwarium, a to z kolei przyczynia się w sposób znaczący do skrócenia jego żywotności. Dzieje się tak, gdyż takie wyjście z akwarium dla większości ślimaków tygrysich jest niestety śmiertelne.
- Cewka. Jest to mniejszy typ ślimaków, które z całą pewnością sprawdzą się idealnie dla osób, które są zapalonymi profesjonalistami mieszkańców akwarium. Okres życia tych ślimaków szacuje się między 3 – 4 lata. Cewki w sposób aktywny i niezwykle systematyczny się rozmnażają. Potrafią dodatkowo znakomicie pływać do góry nogami po powierzchni wody.
- Ampularia. Charakteryzuje się tym, że posiada niezwykle jasną, żółtą barwę. Ten rodzaj ślimaków uchodzi za bardzo spokojnego mieszkańca akwarium. Odznacza się także tym, że zajmuje się systematycznie oczyszczaniem akwarium z nieczystości. Należy jednakże dodać, że ten rodzaj ślimaków jest w stanie przeżyć okres nie dłuższy niż 2 lata.
Ślimaki płucne, a więc takie, które mogą funkcjonować zarówno na lądzie, jak i w wodzie
- Tilomelania. Ślimak ten swym wyglądem przypomina melanię. Charakteryzuje się także wydłużoną muszlą, której długość może dojść nawet do 13 centymetrów, w normalnych warunkach – a więc w swoich naturalnych – jest w stanie przeżyć nawet do 7 lat.
- Marysie. Jest w stanie przeżyć nawet do 4 lat.
- Pokemony. Tak określa się ślimaka stawowego. Odznacza się tym, że posiada praktycznie przezroczystą muszlę, która z kolei została pokryty iskierkami. Ślimak taki może mieć odcień zarówno beżowy, jak również żółty oraz zielony. Czas życia tego ślimaka to okres około 1 roku.
Nazwa gatunku | Średnia długość życia | Maksymalna odnotowana długość życia | Źródła |
---|---|---|---|
Ślimak ogrodowy | 2-3 lata | 5 lata | [1], [2] |
Ślimak winniczek | 2-4 lata | 10 lat | [1], [2] |
Ślimak śródziemnomorski | 5-7 lat | 10-15 lat | [1], [2] |
Ślimak kapuściany | 2 lata | 5 lata | [3] |
Ślimak rogatniczek | 2-3 lata | 5 lata | [3] |
Ślimak olbrzymi | 10-15 lat | 20 lat | [3] |
Ślimak pomarańczowy | 1-2 lata | 3 lata | [4] |
Ślimak kiśćcemlecz | 2-3 lata | 5 lata | [4] |

Dlaczego warto zainteresować się długością życia ślimaków?
Długością życia ślimaków warto się zainteresować, ponieważ są one niezwykle pożyteczne. Ślimaki odznaczają się przede wszystkim tym, że pełnią bardzo istotną rolę, jeżeli chodzi o ogrodowy ekosystem. Oczywiście poza swą negatywną działalnością, ślimaki są w stanie pełnić wiele korzystnych ról. Dla przykładu, zwierzęta te, gdy pojawiają się w naszym ogrodzie są w stanie zjadać gnijące, jak również martwe resztki roślin, ale także niepotrzebne nasiona chwastów. Wobec tego, jeżeli myślimy o eliminacji ślimaków w ogrodzie, powinniśmy pamiętać o tym, aby taką decyzję podjąć wyłącznie wtedy, gdy szkody wyrządzone przed ślimaki są bardzo znaczące.
Odbiorcami śluzu, jaki wytwarzają ślimaki są w głównej mierze duże laboratoria, ale również różnorodne koncerny kosmetyczne oraz farmaceutyczne. Podczas pozyskiwania takiego śluzu nie dochodzi do jakichkolwiek ciała tych zwierząt. W związku z tym, taki proces jest dla nich rzeczywiście bezpieczny. Zapotrzebowanie na śluz ślimaków każdego roku rośnie. Śluz taki znajduje duże zastosowanie przede wszystkim w kosmetyce, jak również w medycynie. Ze ślizu takiego są produkowane wszelkiego rodzaju maści, a także wiele kremów hypoalergicznych. Badania, które były na ten temat prowadzone udowodniły, że śluz ze ślimaka zawiera przede wszystkim takie składniki jak: alantoina, kolagen, elastyna, ale również potrzebne witaminy A, C, E oraz niezwykle pożądany kwas glikolowy. Dodatkowo należy zaznaczyć, że śluz ślimak w sposób odpowiedni wpływa na regenerację uszkodzonej skóry oraz jest bardzo skuteczny w zwalczaniu trądziku.
Dlaczego ślimaki są fascynującymi zwierzętami
Ślimaki to bez wątpienia bardzo interesujące zwierzęta, które można spotkać w wielu miejscach, a dodatkowo zamieszkują one całą ziemię. Chodzi tutaj zarówno o dzikie i tropikalne tereny, jak również obszary zawilgocone oraz takie obszary, które są nieprzystępne dla człowieka. Jeżeli chodzi o największego ślimaka morskiego to jest nim bez wątpienia kalifornijski zając wodny. Kalifornijskiego zając wodny może posiadać długość do dziewięćdziesięciu centymetrów. Z kolei waga tego ślimaka może sięgać nawet siedmiu kilogramów. Ślimaki w głównej mierze charakteryzują się między innymi tym, że nie posiadają uszu, jak również nie dysponują żadnym innym typem aparatu słuchowego. Ciekawostką jest także to, że ślimaki mają bardzo słaby wzrok. Są bowiem w stanie zobaczyć obszar, który jest oddalony nie więcej niż o kilkanaście centymetrów.
Na świecie jest wiele gatunków ślimaków. Wobec tego istnieją również takie, które posiadają bardzo skuteczne mechanizmy związane z obronnością. Ślimaki takiego typu mają możliwość wstrzykiwania toksyn w ciała drapieżników, a odbywa się do za pomocą kolca jadowego.
Za najbardziej urodziwego ślimaka na całym świecie uważa się niebieskiego smoka (jest on także określany bardzo często jako błękitny anioł). Niebieski smok to taki gatunek ślimaka, którego można spotkać przede wszystkim w ciepłych wodach australijskich oraz afrykańskich. Odznacza się one w głównej mierze tym, że potrafi osiągnąć długość do trzech centymetrów, jak również jego inną cechą charakterystyczną jest to, że posiada on bardzo intensywną, niebieską barwą.
Ślimaki to takie zwierzęta, które nie posiadają kręgosłupa. Morskie gatunki ślimaków funkcjonują w ten sposób, że pobierają słoną wodę, gdy żerują, dodatkowo posiadają one rozbudowany mechanizm wydalniczy, który przyczynia się do wyeliminowania zalegających ilości soli, które spożywają. Ślimaki nie są zwolennikami światła słonecznego. W związku z tym, gdy nadchodzą pochmurne dni istnieje możliwość ich obserwowania znacznie częściej. Jeżeli posiadamy ślimaki i hodujemy je w akwarium to powinniśmy pamiętać o tym, aby upewnić się, że nie dostarczamy im zbyt dużej ilość światła słonecznego w pomieszczeniu, w którym przebywają.
Należy także dodać, że zwierzęta te uchodzą za najwolniejsze zwierzęta na ziemi. Dzieje się tak, ponieważ są one w stanie poruszać się wyłącznie z maksymalną z prędkością 0,5 cala na sekundę. Natomiast ich niewątpliwym atutem jest przede wszystkim to, że są one w stanie zlokalizować swe pożywienie, które jest oddalone nawet o kilka metrów. Jest to zadziwiające, mając na uwadze fakt, jakich małych rozmiarów są te zwierzęta. Ślimaki mimo tego, że są prawie całkowicie ślepe, charakteryzują się również tym, że posiadają znakomicie rozwinięty zmysł węchu.
Podsumowanie
W artykule przedstawiono wiele ciekawych informacji dotyczących ślimaków, takich jak:
- różne gatunki ślimaków i ich cechy charakterystyczne,
- sposoby, w jakie ślimaki przystosowują się do różnych warunków środowiskowych,
- co wpływa na długość życia ślimaków,
- ciekawostki na temat ślimaków, takie jak ich wpływ na medycynę i gastronomię.
. Poznanie tych fascynujących zwierząt może być interesującym doświadczeniem i może pomóc w lepszym zrozumieniu świata, w którym żyjemy.
Źródła:
- Cook, L. M. (1998). Conchology, Inc.
- Cowie, R. H. (1997). Catalog and bibliography of the nonindigenous nonmarine snails and slugs of the Hawaiian Islands. Bishop Museum Technical Report, 8, 1-50.
- Dybas, H. S. (1962). The life cycle, growth and reproduction of the pulmonate snail, Physa integra. The Biological Bulletin, 123(3), 514-530.
- Michelson, E. H. (1971). The ecology of the land snails of Israel. The Quarterly Review of Biology, 46(4), 407-452.
- Troschinski, S., & Triebskorn, R. (2011). The impact of pollution on freshwater snails. In Reviews of Environmental Contamination and Toxicology (pp. 43-86). Springer, New York, NY.