Czy warto walczyć z bankiem? Prawne sposoby na unieważnienie umowy frankowej

Wizja sporu z bankiem budzi sporo emocji. Mimo to coraz więcej osób w Polsce zastanawia się nad tym, czy rozpocząć walkę z bankiem, aby odzyskać pieniądze z kredytu frankowego. Pomoc frankowiczom oferuje dziś sporo kancelarii, choć w praktyce wiele spraw kończy się ugodą, a niekoniecznie batalią sądową. W jaki sposób można unieważnić umowę frankową i jak wygląda cały proces?

Na czym polega unieważnienie umowy frankowej?

Unieważnienie oznacza, że umowa kredytowa zostaje uznana za nieważną od samego początku. W takiej sytuacji strony muszą zwrócić sobie wzajemne świadczenia. Klient otrzymuje zwrot zapłaconych rat, a bank odzyskuje kwotę, którą wypłacił na początku kredytu. Dla wielu kredytobiorców jest to wymarzony scenariusz. Warto dodać, że coraz częściej zdarza się, że sądy orzekają właśnie w taki sposób, uznając, że klauzule indeksacyjne były nieuczciwe. Możliwość unieważnienia umowy zależy jednak od konkretnych zapisów i okoliczności.

Podstawy prawne i argumenty kredytobiorców

Najczęściej podnoszonym przez kredytobiorców argumentem jest brak jasnych informacji o ryzyku kursowym. Banki w wielu przypadkach nie informowały w wystarczający sposób o tym, jak mocno rata może wzrosnąć w razie gwałtownych zmian na rynku walut. Kredytobiorcy wskazują też na nieprecyzyjne zapisy dotyczące przeliczania rat po kursie ustalanym jednostronnie przez bank. W wielu orzeczeniach sądy uznają takie praktyki za niedozwolone. Dzięki temu kredytobiorcy mogą skutecznie domagać się wyeliminowania tych klauzul z umowy.

Spór z bankiem – jak należy się do niego przygotować i jak przebiega?

Sporo osób obawia się kosztów, które mogą pojawić się podczas procesu. Warto jednak pamiętać, że w przypadku wygranej to bank najczęściej ponosi te opłaty. Przed skierowaniem sprawy na drogę sądową, należy zgromadzić wszystkie dokumenty związane z kredytem – m.in. umowę, harmonogram spłat i całą korespondencję z bankiem. Przydać może się nam również opinia biegłego, która potwierdzi, czy bank wprowadził niekorzystne klauzule w umowie. Obecnie pomoc frankowiczom świadczą wyspecjalizowane kancelarie prawne, które pomagają sprawnie przejść przez cały proces.

Trzeba mieć na uwadze fakt, że sprawa może trwać wiele miesięcy, a nawet lat. Na szczęście coraz częściej sądy rozstrzygają spory na korzyść kredytobiorców. Mimo to banki próbują bronić swoich interesów, podkreślając, że klienci byli świadomi ryzyka walutowego. W czasie samej rozprawy mogą być przesłuchiwani świadkowie i biegli, którzy ocenią, czy umowa była zgodna z prawem. Pozytywny wyrok oznacza unieważnienie lub tak zwane odfrankowienie.

Kiedy warto negocjować z bankiem?

Niektórzy klienci decydują się na ugodę zamiast długiego procesu. Bank może zaproponować obniżenie salda kredytu albo zmianę waluty na złotówki. Na porozumienie najczęściej decydują się osoby, które nie są pewne wyroku sądowego i chcą szybciej zakończyć całą sprawę. Zanim jednak podpiszemy ugodę, warto skonsultować się z prawnikiem. Propozycje banków bywają mniej korzystne niż unieważnienie umowy, dlatego dobrze jest poznać wszystkie możliwe scenariusze.