Co najlepiej regeneruje włosy? Maska do włosów, serum, a może olejki?

Zniszczone włosy potrzebują trzech podstawowych działań – regeneracji, nawilżenia i odżywienia. Wszystkich składników możesz im dostarczyć pod postacią kosmetyków myjących i pielęgnacyjnych. Co najlepiej zregeneruje mocno zniszczone włosy? Zacznij od szamponów myjących, które dobrze, ale delikatnie oczyszczą włosy, przygotowując je do przyjęcia składników odżywczych. Następnie zastosuj regenerującą kurację. Co jest lepsze: olejek, maska czy serum do włosów?

Czy możliwa jest dogłębna regeneracja włosów?

Tak, możliwa jest głęboka regeneracja włosów w domowym zaciszu. Istnieją składniki aktywne w odżywkach i maskach, które potrafią odbudowywać i wzmacniać wewnętrzne wiązania włosów. Tak działa na przykład kwas cytrynowy w nowoczesnych formułach szamponów i odżywek, którego cząsteczki są na tyle małe, że potrafią przenikać w strukturę włosa.

Podobnie działają odżywki lamelarne, czyli błyskawiczne wodne kondycjonery z zawartością aminokwasów, które reperują ubytki  – potrafią „reanimować” mocno uszkodzone włosy po zabiegach koloryzacji. Oczywiście nie wszystkie zniszczenia da się odbudować. Mocno „popalonych” pasm nie zawsze można odratować – włosy będą się kruszyć i pozostanie tylko podcięcie ich długości. Zanim umówisz się do fryzjera, spróbuj sięgnąć po dobrą maskę regenerującą do włosów.

Jakie składniki masek regenerują włosy?

Do odbudowy zewnętrznej struktury włosów producenci stosują składniki aktywne, które reperują ubytki i domykają łuski włosa. Może to być wspomniany kwasek cytrynowy, ale mogą to być też elementy, które naturalnie występują w strukturze włosa. Jakie składniki powinna zawierać maska do włosów zniszczonych? Najlepsze kosmetyki regenerujące zawierają na przykład:

  • ceramidy,
  • proteiny pozyskiwane z jedwabiu, pszenicy i bawełny,
  • keratynę,
  • kolagen,
  • olejki roślinne,
  • silikony,
  • substancje nawilżające, na przykład kwas hialuronowy czy wyciąg z aloesu.

Co z olejkami i serum do włosów?

Olejki działają przede wszystkim wygładzająco na strukturę włosów. Domykają łuski i działają jak tarcza chroniąca przed czynnikami zewnętrznymi. Tworzą na włosach otoczkę lipidową i nabłyszczają włosy, więc zabieg olejowania jest jak najbardziej polecany do zniszczonych pasm. Innym kosmetykiem wzmacniającym jest serum stosowane na wilgotne lub suche włosy. Jednak zabiegiem najmocniej regenerującym włosy w domowym zaciszu jest aplikacja maski na włosy. Szukaj produktów ze składnikami z powyższej listy, by wzmocnić dogłębnie swoje pasma. 

Zdrowe włosy mają źródło w zdrowej skórze głowy

Warto też stosować na skalp wzmacniające wcierki o działaniu regeneracyjnym dla skóry, a do mycia włosów używać szamponów, które nie tylko oczyszczają, ale i dbają o odżywienie skóry głowy. Kolejny czynnik, który ma wpływ na kondycję włosów to zdrowa, zrównoważona dieta pełna witamin, minerałów, białka i zdrowych tłuszczów. Jadłospis odgrywa kluczową rolę w kondycji włosów. Witaminy takie jak A, C, E, biotyna, niacyna i minerały takie jak żelazo, cynk, magnez są niezbędne dla zdrowych pasm, które mają przecież swoje źródło w skórze. Dbaj o siebie globalnie, a szybko zauważysz różnicę nie tylko w samopoczuciu, ale też w wyglądzie skóry i włosów.