dom

Budowa domu od podstaw czy kupno już istniejącego?

Budowa domu od podstaw- wady i zalety

Budowa domu wiąże się z licznymi formalnościami i pozwoleniami przed jakimi musimy sprostać rozpoczynając jakichkolwiek prace budowlane. Ilość spraw o jakich należy pamiętać jest dość duża. Często już ten początek nie należy do najprostszych i jest etapem najbardziej czasochłonnym a niekiedy stresującym. Znalezienie odpowiedniej działki, która będzie podstawą do budowy domu jest również jedną z ważniejszych decyzji. To jakie jest ukształtowanie terenu, jaki jest dojazd do działki oraz to czy ma odpowiednie przyłącza w dużej mierze wpływa na sprawną realizację planu. Jeśli źle wybierzemy działkę skutkować to może  licznymi problemami jakie mogą wystąpić w trakcie budowy domu a to doprowadzi do dużych opóźnień. Z drugiej strony mając możliwość wyboru działki możemy wybrać taką, która będzie miała najdogodniejsze dla nas położenie. To czy nasza działka będzie na uboczu albo w centrum, w terenie bardziej zabudowanym lub zielonym zależy tylko i wyłącznie od nas. Jednym z pozytywnych aspektów przy budowie domu jest zdecydowanie możliwość wyboru planu domu, który będzie najbardziej do nas pasował. Etap w którym możemy zdecydować o kształcie budynku, ilości jego pomieszczeń a dodatkowo wybrać kolor elewacji czy też rodzaj pokrycia dachowego jest jednym z pozytywniejszych momentów. Dodatkowo możliwość aranżacji każdego z  pomieszczeń w domu według swoich upodobań jest ogromną zaleta. To samo dotyczy się projektowania swojego ogrodu. Prace wykończeniowe są najbardziej wyczekiwanym momentem na placu budowy. Budowa domu od podstaw to niestety przedsięwzięcie pracochłonne i angażujące wielu pracowników.

Zakup domu już istniejącego- wady i zalety

Zakup domu już wybudowanego to zdecydowanie prostsze a przede wszystkim szybsze rozwiązanie. Większość skomplikowanej biurokracji mamy już z głowy a pełna dokumentacja budowy domu jest już przygotowana. Również mamy pewność co do kosztów jakie musimy uwzględnić. Kupując dom już gotowy możemy być pewni, że żadne komplikacje wymagające napraw nam nie grożą i z pewnością nie nadszarpią naszego budżetu. Kupując dom już na początku wiemy jaka jest jego wartość całkowita. W przypadku zakupu domu gotowego skraca nam się również czas realizacji bo tak naprawdę po jego kupnie możemy już się wprowadzać. To opcja idealna dla tych co nie lubią czekać. W przypadku budowy domu trwa to zdecydowanie dłużej. Niestety zakup gotowego domu posiada kilka wad. Przede wszystkim nie mamy możliwości wybrać idealnego dla nas planu domu a także zdecydować o rozmieszczeniu pomieszczeń. Kwestia dotyczy również wyboru materiałów i różnych rozwiązań, które nie każdemu mogą przypaść do gustu. Kupując dom tracimy możliwość decydowania o jego aranżacji. Często musimy godzić się na rozwiązania na które nie zgodzilibyśmy się w trakcie budowy naszego wymarzonego domu.

Co wybrać?

Z pewnością obie opcje mają swoje mocne i słabe strony. To na co się ostatecznie zdecydować w dużej mierze jest zależne od nas i naszych preferencji. Jeśli skompletowanie formalności budowlanych jest dla nas uciążliwe i stresujące lepszą opcją będzie zakup domu. To samo dotyczy kwestii aranżacji wnętrz. Jeśli to nie jest twoją mocną stroną i nie wiesz na co się zdecydować wybierz opcje gotową. Kupno domu już istniejącego będzie świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią długo czekać. Budowa domu zaś to rozwiązanie dla ludzi cierpliwych, nie bojących się wyzwań i rozwiązywania problemów. Taka opcja jest dobra dla tych co lubią mieć wszystko pod kontrolą i chcą aby wnętrza były zaaranżowane według ich gustu i preferencji.