Stypendium rektora to coś o czym słyszał w zasadzie każdy student. Nie każdy jednak wie jakie są kryteria jego przyznania i jaką może osiągnąć wysokość.
Podstawowe informacje
Stypendia wydawane są z reguły na wniosek studenta, czasem sprawia to jednak że nie korzystają z niego studenci, którym się ono należy. Nie wszyscy mają odpowiednią wiedzę odnośnie tego czy i jak mogą się o niego ubiegać, niektórzy obawiają się skomplikowanej biurokracji. Stypendium rektora przyznawane jest zarówno na publicznych jak i prywatnych uczelniach oraz dla studentów studiujących dziennie i zaocznie.

Dla kogo jest przeznaczone
Tego rodzaju wsparcie materialne udzielna jest studentom którzy za rok nauki uzyskali wysoką średnią ocen lub posiadają osiągnięcia na gruncie naukowym, artystycznym lub sportowym. W przypadku każdej uczelni kryteria mogą się nieznacznie różnić, jednak w większości miejsc, za każde z osiągnięć przyznawana jest odpowiednia ilość punktów rankingowych, a stypendium uzyskuje określony procent (z reguły 10%) studentów danego kierunku, którzy w rankingu uplasowali się najwyżej.
Kiedy można się ubiegać o stypendium
O stypendium można się ubiegać od 2 roku studiów licencjackich i jednolitych oraz od 1 roku studiów magisterskich. Laureaci olimpiad międzynarodowych oraz przedmiotowych o zasięgu ogólnopolskim mogą otrzymać stypendium od początku studiów.
Czas na złożenie dokumentów to z reguły pierwszy miesiąc studiów, dokładne terminy oraz kryteria przedstawione są w regulaminach konkretnych uczelni umieszczanych na stronach internetowych. Warto zwrócić uwagę na przedstawienie wszystkich wymaganych załączników – ich brak może zdecydować o odmowie przyznania wsparcia mimo spełniania pozostałych wymagań.

Na jaki okres jest przyznawane
W danym roku akademickim można uzyskać stypendium na okres do dziesięciu miesięcy, a gdy dotyczy ostatniego roku nauki trwającego w konkretnym przypadku (studia inżynierskie) przez jeden semestr, na okres do pięciu miesięcy.
W przypadku osób studiujących jednocześnie na dwóch kierunkach, stypendium może być przyznane tylko na jednym z nich.
Stypendium wypłacane jest w formacie miesięcznym.
Kwoty
Dokładne kwoty przyznawane w ramach wsparcia rektora dla najlepszych studentów są ustalane indywidualnie przez konkretne uczelnie. Konkretne kwoty podane są w regulaminach uczelni.
Akademia Górniczo Hutnicza w Krakowie oferuje od 500 do 900zł w zależności od średniej ocen i kategorii osiągnięć.
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej oferuje stypendium w kwocie od 500 do 1200 zł, przydzielane co 25% osób w liście rankingowej.
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu dla stypendium I stopnia ustalił kwotę na 1200zł a II stopnia na 600zł.

Wniosek
Wniosek o przyznanie stypendium rektora dla najlepszych studentów najczęściej dostępny jest online – w systemie elektronicznym uczelni (USOS itp.). Przy składaniu wniosku należy się z nim szczegółowo zapoznać, tak by nie przeoczyć żadnego punktowanego osiągnięcia. Poza wcześniej wymienionymi często premiowane jest bycie członkiem samorządu studenckiego i udział w konferencjach.
Jakie są cele stypendium
Stypendium przyznawane jest jako motywacja do osiągania wysokich wyników, jest również formą wsparcia dla osób które koncentrują się na nauce rezygnując w tym czasie z możliwości pracy.
Co oprócz stypendium rektora dla najlepszych studentów?
Studenci mogą ubiegać się o wsparcie socjalne, stypendium dla osób niepełnosprawnych, stypendia prezesa rady ministrów, jednorazowe zapomogi. Dodatkowo dostępne są programy stypendialne tworzone przez konkretnie firmy oraz Unię Europejską.