odrazu czy od razu

Odrazu czy od razu – jak się pisze?

Od razu jest to fraza przysłówkowa, jedna z najbardziej popularnych i często stosowanych. Na jakie pytanie odpowiada fraza „od razu”? Fraza odpowiada na pytanie „Kiedy?”. Dodaje się ją do czasownika, pisząc na przykład zdanie „zrobię to od razu, a nie będę odkładać tego do jutra”. Fraza „od razu” nie jest odmienna, nie stopniuje się tak, jak np. słowa o podobnym znaczeniu, czyli „prędko” czy też „szybko” – można użyć form stopniowanych takich, jak prędzej, najprędzej czy szybciej, najszybciej. Fraza przysłówkowa jest stała. Gdzie wstawia się ją w zdaniu? Dowolnie – można postawić ją na początku zdania, np. „Od razu przygotuję to tłumaczenie, ponieważ później mogłabym zapomnieć” lub „Zrobię moje zadanie domowe od razu, żeby nie zapomnieć”. Jak widać frazę taka stawia się na początku zdania lub na jego końcu, w środku wtedy, gdy jest to zdanie złożone. Fraza przysłówkowa „od razu” jest obecna w polszczyźnie od lat, należy do bardzo przydatnych fraz, które są niezmienne i stosowane regularnie. Ich synonimami są takie zwroty, jak np. bezzwłocznie czy natychmiast, prędko, itp. Dzięki frazom przysłówkowym można wzbogacić język polski, nie powtarzając nieustannie tego samego określenia. Inne przykłady fraz przysłówkowych to np. „za minutę” czy też „w oka mgnieniu”. 

odrazu

Jakie zdania z tym zwrotem można stworzyć?

Zdań może być wiele, na przykład:

Od razu po pracy zjem obiad, co znaczy „Natychmiast po powrocie z pracy skonsumuję obiad”.

Od razu po powrocie ze szkoły odrobię lekcje, żeby wieczór mieć wolny. 
Zrób od razu to, co masz ochotę odłożyć na później. W ten sposób unikniesz kłopotów i będziesz miał czyste sumienie.

Lody zjesz od razu po obiedzie, czy za godzinkę? Daj znać, to podam deser wtedy, gdy będziesz chciała.

Nie leniuchuj, lecz od razu zabierz się do pracy, a osiągniesz sukcesy zawodowe.

Od razu ugotuj obiad, a będziesz miała więcej czasu na relaks po południu.

Nie odkładaj na później tego, co możesz zrobić od razu, w ten sposób nie popadniesz w problemy.

Przykłady można mnożyć, lecz już tych kilka obrazuje dobrze zastosowanie tego bardzo popularnego zwrotu. 

W klasie było tak głośno, że od razu (czyli błyskawicznie) pojawił się dyrektor szkoły i sprawdził, co się dzieje. 

Od razu to przydatny zwrot

Od razu znaczy „zaraz po, natychmiast, bez odkładania na później”. Fraza przysłówkowa jest bardzo często używana, szczególnie w języku potocznym. Fraza przysłówkowa „od razu” musi być pisana osobno, a nie razem. O tym należy zawsze pamiętać i stosować się do obowiązujących zasad. Pisanie frazy „od razu” razem, czyli „odrazu” jest błędem ortograficznym. Warto zapamiętać tę zasadę i stosować ją zawsze, gdy używa się frazy „od razu”. czyli natychmiast, niezwłocznie, bez zwłoki, bezzwłocznie, itp. Nie ma takich form jak „od razów”, czyli forma przysłówkowa „od razu” jest nieodmienna i nie ma liczby mnogiej. Jeśli utrwalimy sobie pisownię tej frazy to „od razu będzie nam łatwiej stosować tę formę w sposób poprawny, prawidłowy, zgodny z zasadami poprawnej polszczyzny”. Jeśli tylko pojawią się problemy, to wówczas warto sięgnąć do słownika poprawnej polszczyzny. W domowej biblioteczce powinny znaleźć się słownik poprawnej polszczyzny oraz słownik ortograficzny. Dzięki nim teksty przez nas pisane będą nieskazitelne, bezbłędne i dobrze przygotowane. 

Niezmiernie ważne frazy przysłówkowe

Frazy przysłówkowe są nierozłączną częścią języka polskiego, wzbogacają polszczyznę i są stosowane. Należy dbać o bogactwo językowe i nie używać nieustannie takich samych słów. Można powiedzieć przecież „od razu, natychmiast, bez zwłoki, szybko, prędko, bez oczekiwania, natychmiast”. Wszystkie te słowa znaczą to samo, ale każda brzmi inaczej i jest urozmaiceniem tekstu. Poloniści opowiadają się za bogatym językiem, z wieloma frazami, które dodadzą pewnej urody tekstom i sprawią, że będą one dobrze brzmiały, będą estetyczne. Synonimy, czyli wyrazy o innym brzmieniu, lecz o tym samym znaczeniu mają ogromne znaczenie we współczesnej polszczyźnie. W przeszłości też były bardzo ważne. 

Co powinien obecnie robić Polakom? Powinien od razu sięgać po słownik ortograficzny i sprawdzić prawidłowość używanego słownictwa, żeby uniknąć pisania odrazu zamiast od razu. Powinien też sprawdzić zapisy słownika synonimów, aby wzbogacić własny zasób słów. Słownik poprawnej polszczyzny też jest potrzebny, podobnie, jak słownik wyrazów bliskoznacznych. W domu warto mieć kilka słowników i korzystać z nich regularnie. Ładna, bogata polszczyzna powinna być w zasobach każdego Polaka. Warto znaleźć czas na zgłębienie ojczystego języka.